Parafia rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie
Dzień Świętości Życia (2009-03-19 07:44:48)

Dzień Świętości Życia jest obchodzony przez Kościół katolicki w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest pamiątką dnia, w którym Maryja poczęła w swym łonie Dziecię Jezus. Został on ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium vitae nr 85 „(...) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (...) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej."

W Polsce ten dzień obchodzony będzie w dniu 25 marca a poprzedzać go będzie Narodowy Dzień Życia (24 marca) ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku.

Dzień Świętości Życia ma m.in. zachęcić do modlitwy i udziału w nabożeństwach w intencji poszanowania ludzkiego życia i jego obrony od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. W mediach rozpoczęła się już „kampania reklamowa”. Znane z mediów osoby promują Rodzinę – beztroski obraz matki, ojca, dwójki uśmiechniętych dzieci. I slogan „Ja stawiam na rodzinę”. To piękny obraz, tylko pojawia się pewien dysonans, gdy ten sam prezenter w innym z programów gorąco popiera środki antykoncepcyjne – również te wczesnoporonne... Niebawem w miastach wyruszą Pochody Życia – marsz ludzi, którzy głośno chcą powiedzieć Życiu TAK od samego początku. I pewnie w tym tłumie znajdzie się również niejedna osierocona matka, niejeden ojciec po stracie... Rodzice, których upragnione dzieci odeszły, choć tak bardzo o nie walczyli...

Proszę nie stawiajmy znaku równości między aborcją i poronieniem. Aborcja to wielka tragedia nienarodzonych Dzieci. Te małe Istoty zostały nawet pozbawione odrobiny miłości swoich „rodziców”. Zamiast nieśmiałego uśmiechu na wieść o rozwijającym się Człowieku była tylko złość, niechęć czy przerażenie... Tak, trzeba koniecznie głośno sprzeciwić się tzw. „prawu kobiety do własnego ciała i życia”. Trzeba głośno zamanifestować, że życie zaczyna się od samego poczęcia. Należy przypomnieć jeden z artykułów Konstytucji RP „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia” (art.38)

Tak, obie sytuacje to wielka tragedia, ale nie porównujmy aborcji do poronienia...
Rodzice po stracie Dziecka cierpią całe życie. Nie odmawiajmy im prawa do tego bólu, do żałoby, do opłakiwania straty - tak jak pozwalamy na żałobę po stracie ojca, matki czy siostry. Nie dokładajmy im ciężaru rozpaczy przez sprowadzanie tych dwóch wydarzeń do wspólnego mianownika. Nie rańmy dodatkowo rodziców po stracie stawiając ich w jednej linii z tymi, którzy zabili. Dzieci Utracone były kochane od samego początku ich istnienia, Ich rodzice zrobili wszystko by to Życie utrzymać a nie by je zwalczyć. Nie można zamiennie stosować tych dwóch słów, bo aborcja i poronienie nie są synonimem.

Edyta

 

Opis zdjęcia: Płonąca świeca jest symbolem pamięci. W płomieniu świecy jest dziecko, nad którym pochyla się matka z pustym sercem.


Jeśli potrzebujesz pomocy, rozmowy, spotkania napisz do nas:

E-MAIL: osieroceni_rodzice@op.pl

 

 

pozostałe aktualności

 

HOME