Krzyż misyjny

Przy każdym kościele parafialnym można spotkać dużych rozmiarów krzyż, jako znak misji, które odbyły się w parafii. Misje parafialne przygotowywane są przez pewien okres czasu, przeważnie odbywają się w okresie Wielkiego postu, ale to nie jest koniecznie wymagany termin, najczęściej jest on dostosowany do potrzeb parafii.
W ustalonym terminie przybywają księża misjonarze z zakonu, czy też zgromadzenia i prowadzą przez okres całego tygodnia różne formy praktyk religijnych dla wspólnoty parafialnej. Po utworzeniu w 1985 r. parafii p.w. Miłosierdzia Bożego pierwsze misje odbyły się w 1989 r. i prowadzili je Ojcowie Franciszkanie. Misje w parafii odbywają się najczęściej co 10 lat. Następne misje poprowadzili w Roku Jubileuszowym 2000 Ojcowie Redemptoryści. Następne Misje odbyły się w roku 2011, w roku beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II i te misje poprowadzili Ojcowie Franciszkanie konwentualni. W 100. rocznice objawień Matki Bożej w Fatimie w roku 2017 odbyły się również w naszej parafii misje fatimskie, które poprowadzili Misjonarze Świętej Rodziny.

Krzyż misyjny
Na 14 września 2019 r. z inicjatywy świeckich katolików zostało zaplanowane we Włocławku ogólnopolskie wydarzenie duszpasterskie zatytułowane „Polska pod Krzyżem”. W naszym mieście również dla tych, którzy nie pojadą do Włocławka została zaplanowana modlitwa „Szczecin u stóp Krzyża”. Droga Krzyżowa w intencji ochrony polskich rodzin i małżeństw jako sakramentalnego związku mężczyzny i kobiety, wyruszyła z Katedry zmierzając do figury św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Natomiast w naszej wspólnocie zaplanowaliśmy na ten dzień modlitwy dla tych, którzy nie będą uczestniczyć w Diecezjalnej drodze Krzyżowej, modlitwy u stóp naszego krzyża misyjnego.
Okazało się, że krzyż, który niesie znaki długiej historii - przymocowane do niego tabliczki są zapisem wielu wydarzeń we wspólnocie parafialnej - jest w bardzo złym stanie. Widać było na nim ząb czasu, korniki i inne pasożyty zrobiły swoje, trzeba go było wymienić na nowy. Nowy krzyż jest wykonany z wysezonowanego drewna dębowego i dobrze zaimpregnowany środkami, którymi impregnuje się drewno na statkach.
Uroczystość poświęcenia i instalacji nowego krzyża zgromadziła dużą liczbę parafian, do udziału były zaproszone wszystkie grupy duszpasterskie. Po poświęceniu krzyża przez księdza proboszcza podczas Mszy św. w kościele i adoracji przez wszystkich obecnych, krzyż został uroczyście wyniesiony i ustawiony na miejscu poprzedniego krzyża. Na zakończenie uroczystości pod krzyżem postawiono wiele zniczy jako znak wiary.

Galeria zdjęć z uroczystości